Rudy Project - Hogyan állítsd be megfelelően a kerékpáros sisakot?

Akármennyire is tudunk bringázni, akármennyire is óvatosak vagyunk, egy váratlan esemény során a fejünk az, melynek sérülése súlyos következményeket vonhat maga után. Megfelelő bukósisak használatával viszont ezek kialakulása drasztikusan csökkenthető!
VISELD HELYESEN
Egy nem megfelelő méretű és helytelenül beállított fejvédő nem csak nem óvja meg fejünket egy sérüléstől, de akár továbbiakat is előidézhet. Így mindenképp fontos odafigyelnünk a viselésére.
ÁLTALÁNOS HIBÁK
Sokan hordják a sisakot a fejtetőre/homlokra feltolva (B), de akad néhány ennek ellenkező példája is – a szemre letolt változat (A). Ebben a helyzetben viselt sisak ütés hatására felcsúszik (vagy le), ami miatt csak minimálisan vagy egyáltalán nem védi a fejünket. Ráadásul a becsatolt állheveder ilyenkor további sérülést okozhat!
További általános hiba, a túl nagy vagy épp túl kicsi sisak választás, és az abból eredő rossz sisakviselési pozíció (D és C) - sisak választás előtt egy mérőszalaggal homlokunk közepénél mérjük le a fejünk kerületét, majd ezen szám alapján válasszuk ki a méret opciókból a számunkra legmegfelelőbbet. Ezen helyzetekben nem stabil és nem kényelmes a sisak viselete - ami zavarhat minket bringázás közben, illetve egy ütés során nem fog megfelelően védeni.
Vannak, akik talán külső nyomás hatására, vagy csak mert így “kényelmes”, igaz felteszik a fejükre a sisakot, ám a tarkórögzítést nem tekerik be, és/vagy az állhevedert nem csatolják be (E). Bár az előírt helyen viselik a sisakot, ezen apróságok hiánya miatt egy esés során sisakunk hamarabb hagyja el a fejünket, mint ahogy az elérné a talajt, vagy más tárgyat - így csupaszon, de legfőképp védtelenül hagyva azt.
A HELYES BEÁLLÍTÁS
Ha a megfelelő méretű sisakot választottunk, akkor máris elkerülhetjük a túl nagy vagy túl kicsi helyzetet*. Fejvédőnk sem nem esik rá a fejünkre, sem nem ül a tetején. A sisakunknak egyenesen kell állnia fejünkön, nagyjából két ujjnyi helyet hagyva a front részének alja és a szemöldökünk között.
Következő lépésként tekerjük be a racsnis tarkórögzítést, de nem kell nagyon szorosra húzni - épp csak tekerjük össze annyira, hogy a sisak ne lötyögjön a fejünkön. Ha túlságosan szorosra húzzuk, huzamosabb viselet során szédülést is okozhat a fejbőrünkben levő apró hajszál erek elszorítása miatt! Ideális esetben a rögzítő a koponyánk kitüremkedő pontja (nyakszirtcsont) alá kell kerüljön.
Ezt követően csatoljuk be az állhevedert úgy, hogy a heveder és az állunk közé még kényelmesen beférjen az ujjunk. Neve ellenére sose csatoljuk be az állunkon, ez nem lovagló sisak!
Mindezek után már csak a füleink alatt kell beállítani a hevederek találkozását. Csak húzzuk le- vagy fel a csatot úgy, hogy az és a hevederek sem érjenek a fülünkhöz.